Chirurdzy cieszą się dużym zaufaniem społecznym. To lekarze o bardzo szerokiej wiedzy medycznej i wszechstronnych umiejętnościach. Muszą się charakteryzować wysoką odpornością na stres, umiejętnością podejmowania istotnych decyzji pod presją czasu, a nawet wytrzymałością fizyczną. Nierzadko będą mierzyć się bowiem z zadaniami, które wymagają siły mięśni. Czym zajmuje się chirurg naczyniowy? Chirurga naczyniowa to jedna z wielu specjalizacji chirurgii ogólnej.
Jest to w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego „praca wykonywana rękami” . W przypadku chirurga naczyniowego, nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to zadanie wymagające ogromnej sprawności manualnej i nadludzkiej wręcz precyzji. Do obowiązków chirurga naczyniowego należy operowanie naczyń krwionośnych, żył i tętnic, a także naczyń limfatycznych. Będzie więc przeprowadzał szereg zabiegów z zakresu tkanek otwartych, jak i wewnątrznaczyniowych. Wykonuje także badania ultrasonograficzne, z których najbardziej popularne jest badanie USG Dopplera informujące o stanie układu krwionośnego organizmu. Wczesne wykrycie chorób naczyniowych pozwala unikać poważnych schorzeń czy nagłych zawałów serca lub udarów mózgu.
W pierwszej kolejności trzeba ukończyć jednolite studia medyczne, które trwają 6 lat. Następnym krokiem będzie podjęcie stażu z zakresu chirurgi ogólnej, a dopiero później specjalizacji z chirurgii naczyniowej. Specjalizacja zajmuje kolejne 6 lat, a staż 3 miesiące. Konieczne będzie także podejmowanie dyżurów ostrych trzy razy w miesiącu. Okazuje się więc, że aby zostać chirurgiem naczyniowym, należy posiąść wiedzę z bardzo szerokiego zakresu medycyny z różnych dziedzin, przechodząc kurs ultrasonografii, transplantologii czy endoskopii przewodu pokarmowego i wielu innych. Droga do uzyskania tytułu chirurga naczyniowego jest więc długa, niezwykle wymagająca i bardzo kręta.
Praca chirurga naczyniowego w największej mierze odbywa się na sali operacyjnej. To precyzyjne zadanie wymaga ogromnej koncentracji, ale także nie lada zdolności manualnych. Przemęczenie lub brak dostatecznego skupienia prowadzi do poważnych błędów medycznych, które bezpośrednio zagrażają życiu ludzkiemu. Dlatego właśnie praca na wielu etatach w różnych miejscach nie jest wskazana, choć czasem można także spotkać chirurgów naczyniowych prowadzących własne gabinety lekarskie.
W mieście Krosno nie znaleźliśmy żadnego lekarza o specjalizacji Chirurg naczyniowy, sprawdź specjalistów z innego miasta.
4.59/5 (37 głosów)