eRecepta jak ją uzyskać ? Jak działa eRecepta

eRecepta jest to inaczej dokument cyfrowy, zastępujący używaną do tej pory receptę w wersji papierowej.

Co możemy zyskać dzięki e-recepcie?

- nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek, wersja elektroniczna recepty jest zawsze czytelna
- nie zgubisz jej, wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
- jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis, nie utracisz też refundacji
- każdy lek z erecepty możesz kupić w dowolnej aptece

Co zrobić gdy otrzymam już ereceptę ?

(Baner)

Jak długo ważna jest e-recepta ?

Erecepta jest zasadniczo ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub nawet rok, czyli 365 dni. Żeby e-recepta była ważna przez rok, lekarz musi to na niej odpowiednio zaznaczyć.
Erecepty na wybrane leki mają z góry określony termin ważności:

- najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku - 7 dni
- erecepta na preparaty immunologiczne ważna jest natomiast 120 dni.

Pozostałe e-recepty są ważne przez miesiąc, czyli 30 dni.

E-recepty ważne przez 30 dni

Pamiętaj, że swojej erecepty ważnej przez 30 dni po upływie tego terminu, już nie zrealizujesz.
Możesz jednak taką ereceptę wykupić w późniejszym terminie wtedy, jeśli lekarz zaznaczy, że można daną ereceptę zrealizować od konkretnej daty. To spotykane często rozwiązanie w przypadku leków na różnego rodzaju choroby przewlekłe.

Jeżeli Twój lekarz nie wpisał daty realizacji erecepty (data realizacji od …), to czas na jej erecepty rozpoczyna się w momencie wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to od tego dnia możesz wykupić swój lek. Datę ważności erecepty licz zawsze od daty jej wystawienia.

E-recepta ważna przez 365 dni

E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. 

Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej „datę realizacji do” określonego dnia.

Jednak mimo, że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.

Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. 

Przy wykupie kolejnych opak

Jednorazowo możesz wykupić zapas leku na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leku na 365 dni. Jeżeli lekarz wystawił Ci e-receptę na 365 dni, upewnij się, że wypisał na niej, jak dawkować lek. Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni musisz zrealizować w ciągu 30 dni.

Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece

Jak wykupić leki z e-recepty 

E-recepta to wygoda. Leki z e-recept możesz wykupić w różnych aptekach. Nie musisz szukać apteki, która będzie miała (lub zamówi) wszystkie przepisane leki. Możesz kupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej. Jest to duże ułatwienie, jeśli zależy Ci na niższej cenie leku lub jesteś w podróży. 

Pamiętaj jednak, że wszystkie przepisane opakowania jednego leku musisz wykupić w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie. Możesz rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku przyjdź do tej apteki, w której kupiłeś pierwsze. Inna apteka go nie sprzeda.

1 lek w kilku opakowaniach = ta sama apteka

Czy artykuł był przydatny?