Androlog, to najogólniej mówiąc lekarz zajmujący się leczeniem męskiego układu płciowego. Andrologia to dziedzina wiedzy analogiczna ginekologii, aczkolwiek nie tak popularna, ponieważ profilaktyka i leczenie męskich dolegliwości płciowych nie jest szeroko rozpropagowane, a mężczyźni wciąż mają mniejszą wiedzę na temat kontroli swojego zdrowia w tym aspekcie. Na naszej stronie znajdziesz lekarzy o specjalizacji Androlog Łódź.
Androlog często kojarzony jest także z urologiem i potocznie, dużo częściej, tak właśnie się go określa. Do androloga udają się zwłaszcza mężczyźni w zaawansowanym wieku, którzy zmagają się np. z dokuczliwymi objawami andropauzy. Coraz powszechniejszy staje się jednak również problem leczenia niepłodności, dlatego i młodsi mężczyźni szukają u niego pomocy. Ponadto przerost prostaty jest obiektem uwagi androloga, który zleca wówczas wiele istotnych badań. Warto jednakże podkreślić, że lekarz androlog zajmuje się pacjentami w każdym wieku, nie tylko w okresie przekwitania. Także można szukać u niego pomocy w wieku dorastania, gdy następuje szereg przemian związanych z dojrzewaniem u chłopców. Oto niektóre z objawów, jakie mogą zaniepokoić mężczyznę i skłonić do wizyty kontrolnej u androloga:
- stany zapalane narządów płciowych,
- długotrwałe starania o potomstwo,
- brak witalności i gorsze samopoczucie,
- problemy z oddawaniem moczu,
- nieprawidłowe wyniki badania moczu,
- wszelkie dysfunkcje seksualne o różnym podłożu,
- dokuczliwe objawy andropauzy.
Jak w przypadku każdej wizyty, tak i tu, pierwszym etapem będzie zebranie szczegółowego wywiadu od pacjenta. Androlog ponadto oceni sylwetkę mężczyzny, budowę ciała, stan owłosienia. Może wykonać też szereg podstawowych badań, jak badanie ciśnienia czy temperatury ciała, a nade wszystko tzw. badanie per rectum, które wielu mężczyzn zniechęca do regularnych badań kontrolnych, a jest konieczne dla wykrycia groźnych chorób. Nierzadko badaniom fizykalnym podlegają też jądra, prącie i najądrza. Sprawdza się zakres ich ruchomości oraz konsystencję.
W zależności od wstępnej diagnozy ogólnego stanu pacjenta, lekarz zleca też badania laboratoryjne, jak np. badanie krwi, moczu, stężenie poziomu kreatyniny, testosteronu lub prolaktyny. W przypadku trudności mężczyzny z poczęciem dziecka, wykonuje się pakiet specjalistycznych badań, typu:
- badanie mutacji CFTR,
- badanie kariotypu,
- oznaczenie delecji Y-AZF.
Jeśli lekarz dostrzega powiększenie gruczołu krokowego, konieczne będzie zlecenie badania USG, a nawet biopsji prostaty. W problemach z erekcją wykonuje się zaś sonografię dopplerowską.